Kas ir EFT?

Emocionālās brīvības tehnika (EFT)

Emocionālās brīvības tehnika (Emotional Freedom Techniques, saīsināti – EFT) ir uz darbu ar ķermeni orientēta metode, kas rada dzīļu psiholoģisku efektu. Šī tehnika izmanto akupunktūras punktus emocionālo un psiholoģisko problēmu risināšanai.

EFT – tā nav cīņa ar konkrētiem simptomiem. Tā ir smadzeņu darbības noregulēšana. Ķermeņa atslābināšana. Domu, jūtu un ķermenisko izjūtu integrēšana. Kā rezultātā mēs sasniedzam savu optimālo, resursu stāvokli, kurā varam efektīvi risināt savas problēmas. Tāpēc EFT var pielietot jebkuras emocionālās vai psiholoģiskās problēmas risināšanai, tai skaitā arī darbam ar psihosomatiskiem simptomiem.

EFT procesa laikā mēs, koncentrējoties uz savas emocionālās vai psiholoģiskās problēmas, bungojam pa noteiktiem akupunktūras punktiem uz ķermeņa. Šīs stimulācijas rezultātā notiek ķīmiskās neiroloģiskā līmeņa izmaiņas smadzeņu darbībā:

  • samazinās stresa hormona (kortizola) līmenis organismā,
  • paaugstinās serotonīna sekrēcija,
  • tiek bremzēts trauksmes signāls (amigdala),
  • kad tiek nomierināta limbiskā sistēma (amigdala), palielinās aktivitāte prefrontalajā garozā (pieres daivas), kas veicina konstruktīvu domāšanu, spēju regulēt emocijas un spēju pieņemt lēmumus.

Rezultātā mēs paliekam mierīgāki, atslābinātāki un spējam reālistiskāk un konstruktīvāk uztvert situāciju, uz kuras dotajā brīdī koncentrējamies, kas palīdz optimāli un efektīvi risināt radušos situāciju vai arī palaist to vaļā. Tādejādi, mēs apmācam smadzenes savādāk (ar mieru un atslābumu) reaģēt uz situācijām, kuras iepriekš izraisīja stresa reakciju mūsu ķermenī.

Kā EFT palīdz risināt emocionālās un psiholoģiskās problēmas?

Vienkāršoti runājot, mūsu emocionālās un psiholoģiskās problēmas patiesībā ir ieradums (smadzeņu līmenī – tās ir noteiktās neironu ķēdes) uz konkrētām situācijām automātiski reaģēt ar vienām un tām pašām emocijām, domām un uzvedību. Piem., mēs pierodam stresot par drīzu publisko uzstāšanos; pierodam justies bēdīgi un vientuļi paliekot vieni; pierodam uzsmēķēt/uzēst, kad nevaram nomierināties; pierodam saspringt un uzvilkties, kad kāds pret mums rupji izturas; pierodam pirms miega nemitīgi pārdomāt dienā notikušo utt.

Kāpēc tikai ar pozitīvo domāšanu vien mēs nespējam mainīt šos psiholoģiskus ieradumus? Tāpēc ka, kamēr mūsu ķermenī būs spriedze, bet smadzenēs (limbiskajā sistēmā) – trauksmes signāls saistībā ar konkrētu situāciju, nekas nemainīsies mūsu jūtās, domāšanā un uzvedībā. Citiem vārdiem, spriedze ķermenī un trauksmes signāls limbiskajā sistēmā uztur šo ķēdi nemainīgu. Laba ziņa ir, ka ir iespējams nomierināt limbisko sistēmu un mainīt tās reakciju uz konkrētiem stimuliem, lai tā sāktu savādāk reaģēt uz pazīstamiem stimuliem. To apliecina jaunākie zinātniskie atklājumi par smadzeņu neiroplastiskumu, kas norāda uz to, ka smadzeņu signālceļus ir iespējams pārveidot.

Kad EFT procesa laikā mēs koncentrējamies uz savās emocionālās/psiholoģiskās/fiziskās problēmas un bungojam pa noteiktiem akupunktūras punktiem, mazinās stresa reakcija ķermenī saistībā ar šo stimulu, limbiskā sistēma nomierinās un sāk nostiprināties jauns ieradums – uz šo stimulu reaģēt ar mieru un atslābumu.

Uzzināt vairāk par šo tehniku jūs varat mana grāmatā „Ceļš uz emocionālo veselību. Kā sakārtot sevi un savu dzīvi”.